«

»

CEN – Europejski Komitet Normalizacyjny

CENISO – to organizacja o zasięgu ogólnoświatowym.
Jej swoistym odpowiednikiem w Europie jest CENEuropejski Komitet Normalizacyjny.

Cel istnienia CEN-u jest podobny do celu  istnienia ISO – tj. głównym celem jest usunięcie barier w handlu i przemyśle oraz ułatwienia z tego wynikające dla konsumentów.
A jeśli jest CEN to organizacja europejska – to oczywiście chodzi jej o usunięcie tych barier na rynku europejskim.

Członkami CEN są krajowe organizacje normalizacyjne krajów Unii Europejskiej oraz kraje zrzeszone w EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). Oczywiście w tym gronie jest Polski Komitet Normalizacyjny – PKN (www.pkn.pl).

CEN jest jedną z trzech tego typu organizacji w Europie. Prócz CEN-u funkcjonują:

ale to CEN ma najszerszy obszar działania z tych trzech.

Trzeba powiedzieć, że działalności ISO oraz CEN w dużym stopniu pokrywają się. Różni je głównie obszar „oddziaływania” wyników ich prac: ISO – ogólnoświatowy, a CEN – ogólnoeuropejski.

Pokrywanie się obszarów prac najbardziej widać w momencie, gdy CEN przyjmuje normy wydane przez ISO (normy ISO) i publikuje je jako standardy europejskie (EN). Te dwie organizacje podpisały porozumienie o współpracy, tzw. „porozumienie wiedeńskie”. Zgodnie z nim, ponad 30% norm przyjmowanych przez CEN, to normy wydane wcześniej przez organizację ISO.
CEN
dodatkowo zajmuje się niezależnymi od ISO obszarami – takimi jak np. znak Keymark, raporty techniczne, edukacja w zakresie standaryzacji etc.

O związku pomiędzy ISO oraz CEN możemy się łatwo przekonać czytając dokładnie np.  …. oznaczenie normy ISO 9001.

Ale o tym w następnym wpisie icon smile

 

 

Komentarze:

Podobało się? Podziel się ze znajomymi:
  • services sprite
  • services sprite
  • sledzik
  • gadu gadulive

O autorze

Robert Rakowiec

Audytor wiodący systemów zarządzania: jakością, środowiskowego i bhp. Przeprowadził liczne audyty certyfikacyjne oraz w nadzorze z ramienia jednej z wiodących jednostek certyfikacyjnych na rynku polskim. Zajmuje się szkoleniami i doradztwem gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem systemów zarządzania jakością. Wdrożył wymagania norm ISO 9001, ISO 14001, ISO 13485,PN-N-18001 w kilkunastu organizacjach; w tym w firmach produkcyjnych, usługowych oraz urzędach administracji publicznej. Absolwent Politechniki Gdańskiej Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Current ye@r *

  • RSS